Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

PARAFIA LIPIANY
Nota historyczna

WSPÓLNOTA NIEUSTAJĄCEGO
RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO

Czytania na dziś

KAMERA NA ŻYWO
MSZA ŚWIĘTA
JASNA GÓRA

INFORMACJE
OGŁOSZENIA
PIELGRZYMKA
INTENCJE
NOWE ORGANY
MŁODZI
ZAPOWIEDZI
FILIA
SKRZYNKA

KONTAKT
KANCELARIA

KAPŁANI PRACUJĄCY
W NASZEJ PARAFII
Ks.Kan. Dziekan
Ks. Wikariusz
KAPŁANI
LAT UBIEGŁYCH

ODESZLI DO PANA
Ks.Jan Szczepańczyk
Ks. Eugeniusz Kawa
Ks. Paweł Karhanek
Ks. Józef Król

ZMARLI PARAFIANIE
w 2014r.
w 2013r.
w 2012r.
w 2011r.
w 2010 r.

INFORMACJE DOTYCZĄCE
Foto-Video

SAKRAMENT BIERZMOWANIA
PYTANIA
IMIONA DLA BIERZMOWANYCH

KODEKS
Prawo kanoniczne

PRASA KATOLICKA
NIEDZIELA
NASZ DZIENNIK
GOŚĆ NIEDZIELNY
MATEUSZ
MŁODZI TEJ ZIEMI
TATO.NET

CZYTELNIA
PISMO ŚWIĘTE
KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

MEDIA KATOLICKIE
TV TRWAM
SANKTUARIA.
JASNA GÓRA
NIEPOKALANÓW
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA
LICHEŃ

MINISTRANCI
Kandydaci
Abc - ministranta
GALERIA
ODESZLI DO WIECZNOŚCI - W 2014r.
Ostatnie Artykuły
SAKRAMENT NAMASZCZEN...
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
SAKRAMENT EUCHARYSTII
SAKRAMENT CHRZTU ŚWI...
SAKRAMENT BIERZMOWANIA
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
NIEDZIELA PALMOWA


Iz 50,4-7 Nie zasłoniłem mojej twarzy przed zniewagami i wiem, że nie doznam wstydu
Flp 2,6-11 Chrystus uniżył samego siebie, dlatego Bóg Go wywyższył
Mt 26,14–27,66 Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa według św. Mateusza


Pierwsze czytanie mówi nam dziś o Słudze Jahwe, którego Bóg wybiera i w którym ma szczególne upodobanie. Jego przeznaczył do wypełnienia woli Bożej. Po ludzku rozumując, spełnienie tej woli jest trudne, wiąże się z cierpieniem. Jednakże Sługa Jahwe, wsłuchany w głos Boga, jest zdolny przejść przez przeciwności, a nawet przez poniżenie. Tym Sługą Jahwe jest Jezus Chrystus, który – jak zauważył św. Paweł w Liście do Filipian – „nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem”. Prawdę tę podkreśla również dzisiejsza Ewangelia, która jest opisem owego „ogołocenia się” Chrystusa. Kontemplując słowo Boże, które dziś jest nam dane, prośmy Boga, abyśmy wypełnili Jego wolę.

ROZWAŻANIA PASYJNE


DROGA KRZYŻOWA
Rozważanie z dnia - 14.03.2014r.
Rozważanie z dnia - 07.03.2014r.

KAZANIA PASYJNE
Kazanie Pasyjne z dnia 9 marca 2014 r.
Kazanie Pasyjne z dnia 16 marca 2014 r.
 
KONCERT KOLĘD - "MUZYCZNE EMOCJE"
KONCERT KOLĘD -  "MUZYCZNE  EMOCJE"W dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego kończymy tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych kościołach i rodzinach, dlatego też dzisiaj o godz. 19:00 w naszym kościele odbył się wyjątkowy koncert kolęd w wykonaniu zespołu: "Muzyczne emocje" w którym zagrali:
vocal - Izabela Kociuba
gitary akustyczne - Maciej Żołnierzów
gitara solowa - Ks. Robert Żołnierzów
gitary basowe - Ks. Michał Barański
instrumenty klawiszowe - Grzegorz Jurkiewicz
perkusja - Ks. Andrzej Moskwa
To szczególny i ostatni w tym roku liturgicznym wieczór modlitwy, medytacji, skupienia się i zatrzymania raz jeszcze nad tajemnicą Narodzenie Pana Jezusa.
Dodał:  Admin dnia 04 luty 2014         Czytaj więcej · 211 Czytań · Drukuj
 
 
BRATERSTWO PODSTAWĄ I DROGĄ DO POKOJU
ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU 1 STYCZNIA 2014 ROKU
1. W tym moim pierwszym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju pragnę skierować do wszystkich, poszczególnych osób i narodów, życzenia życia pełnego radości i nadziei. W sercu każdego człowieka kryje się bowiem pragnienie życia pełnego, do którego należy nieodparte dążenie do braterstwa, pobudzające do jedności z innymi, w których znajdujemy nie wrogów czy konkurentów, ale braci, których trzeba serdecznie przyjąć.Rzeczywiście braterstwo jest istotnym wymiarem człowieka, który jest istotą społeczną. Żywa świadomość tego aktu prowadzi nas do postrzegania i traktowania każdej osoby jako prawdziwej siostry i prawdziwego brata. Bez tego staje się niemożliwym budowanie społeczeństwa sprawiedliwego, a także stabilnego i trwałego pokoju. Musimy pamiętać, że braterstwa zaczynamy się uczyć zazwyczaj w obrębie rodziny, zwłaszcza dzięki odpowiedzialnemu i uzupełniającemu się spełnianiu ról właściwych wszystkim jej członkom, szczególnie ojca i matki. Rodzina jest źródłem wszelkiego braterstwa, dlatego jest również podstawą i główną drogą pokoju, ponieważ na mocy swego powołania powinna „zarazić" świat swą miłością.

Dodał:  Admin dnia 03 styczeń 2014         Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 43 Czytań · Drukuj
 
 
Ach witaj Zbawco, z dawna żądany
Ach witaj Zbawco, z dawna żądany„Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź z Bogiem. Ta Dobra Nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze współczesne serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w nocy beznadziejności, zwątpienia i lęku o przyszłość. Pełni wiary i radości świętujemy więc ten szczególny czas Bożego Nawiedzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą, nieraz trudną codzienność.
Dodał:  Admin dnia 03 styczeń 2014         0 Komentarzy · 75 Czytań · Drukuj
 
 
„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi, dla Was kolędujemy!”
„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi, dla Was kolędujemy!”Tradycyjnie, jak co roku, przed uroczystą pasterką w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny lipiańska młodzież wraz z opiekunami przygotowała jasełka. Wzruszającą inscenizację, przedstawiającą narodziny Jezusa, podziwiali zarówno licznie przybyli mieszkańcy naszego miasteczka, jak i ich goście. Świąteczny, kolędowy nastrój towarzyszył wszystkim wiernym, którzy z zapartym tchem śledzili losy Świętej Rodziny. W postać Marii wcieliła się Aleksandra Szmidt. Zagrała swoją rolę bardzo przejmująco. Józefa, męża św. Panienki, brawurowo odegrał Wojciech Wereśniak. Widzów zaskoczyła wspaniałą kreacją Wiktoria Bednarz, która przeobraziła się w Jagusię, nieszczęśliwą sierotkę. Jej brata – pasterza Jaśka – przekonująco zagrał Łukasz Ciszewski. Niezwykłą atmosferę stworzyły anioły, które nie tylko ożywiały fabułę słowem mówionym, ale także popisały się wdzięcznymi ruchami podczas układów tanecznych. Starsze niebiańskie istoty zagrały: Weronika Binkowska, Oliwia Sobieraj, Agata Pietrzak, Olimpia Szmigiel, Aneta Tomczak. Natomiast młodsze aniołki to: Alicja Drozdowska, Karina Miszkiewicz, Weronika Pietrzak, Maja Sawa, Roksana Woźniak. Góralski wątek ciekawie zinterpretowali pasterze. Role młodych owczarzy kunsztownie odegrali: Natan Boguszewski, Łukasz Drozdowski, Filip Łukowski. Nie byłoby jasełek bez Trzech Króli. Dostojnych władców wymownie i ze sporym zaangażowaniem odtworzyli: Mateusz Kaniewski, Maciej Sidor i Ignacy Sulżyc. Nad oprawą muzyczną przedstawienia czuwał ksiądz Robert Żołnierzów, który (jak zwykle) w mistrzowskim stylu zagrał na gitarze. Wraz z Martą Malanowską wspaniale zaśpiewali wzruszające kolędy. Przepiękną scenerię spektaklu przygotowali: Renata Krężel, Tomasz Krężel i Józef Kuchnicki. Efekty akustyczne i świetlne były udziałem: Damiana Szopy, Dawida Raka, Roberta Drozdowskiego i Roberta Łukowskiego. Nad całością czuwały Beata Kaniewska i Bożena Kryśków przy dużym zaangażowaniu Iwony Drozdowskiej i Genowefy Tomczak.
Organizatorzy pragną także podziękować za pomoc w organizacji jasełek rodzicom młodych artystów oraz pracownikom Miejskiej i Gminnej Biblioteki i Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Lipianach.
Dodał:  Admin dnia 03 styczeń 2014         Czytaj więcej · 93 Czytań · Drukuj
 
 
Przygotujmy się na przyjście Pana !
REKOLEKCJE  ADWENTOWE


W dzisiejszą, III Niedzielę Adwentu, w naszej wspólnocie parafialnej, rozpoczynamy czas refleksji nad własnym życiem, byśmy byli przygotowani, na przyjście Dzieciny Bożej, aby nasza droga była w pełni uporządkowana, aby Ten który ma się narodzić, mógł wejść do naszych serc, starajmy się mocno i szczerze uczestniczyć w tych rekolekcjach, przez które przeprowadzi nas Ks. Jan Prątnicki.Msza święta rozpoczynająca rekolekcje Adwentowe - kliknij w link

Homilia z poniedziałku - Ks. Jan Prątnicki - kliknij w link

Homilia z wtorku - Ks. Jan Prątnicki - kliknij w lik

Msza święta kończąca rekolekcje adwentowe - kliknij w link

Dodał:  Admin dnia 16 grudzień 2013 · Drukuj
 
 
XIII DZIEŃ PAPIESKI
XIII DZIEŃ PAPIESKI
Image and video hosting by TinyPic
Dodał:  Admin dnia 16 grudzień 2013 · Drukuj
 
 
CZUWANIE ADORACYJNE
CZUWANIE ADORACYJNE
Dodał:  Admin dnia 16 grudzień 2013 · Drukuj
 
 
DEKLARACJA
DEKLARACJA
DEKLARACJA

Arcybiskupa Większego Światosława Szewczuka,
Metropolity Kijowsko-Halickiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego,

Arcybiskupa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego obrz. łac.,
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski,

Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego obrz. łac.,
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy,

Arcybiskupa Jana Martyniaka, Metropolity Przemysko-Warszawskiego,
Kościoła bizantyńsko-ukraińskiego.„Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej
wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to,
co jednoczy, niż to, co dzieli” (bł. Jan Paweł II)Spotykamy się w Warszawie, w przededniu obchodów 70-tej rocznicy zbrodni na Wołyniu, których symbolem stały się wydarzenia z 11 lipca 1943 r. Ofiarami zbrodni i czystek etnicznych stały się dziesiątki tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet, dzieci i starców, przede wszystkim Polaków, ale także Ukraińców, oraz tych, którzy ratowali zagrożonych sąsiadów i krewnych. Ofiara ich życia wzywa nas w tych rocznicowych dniach do szczególnie głębokiej refleksji, do gorliwej modlitwy o odpuszczenie grzechów i przebaczenie, a także o łaskę stawania w prawdzie wobec Boga i ludzi. 70-lecie tych tragicznych wydarzeń stanowi również kolejną okazję, aby zwrócić się z apelem do Polaków i Ukraińców o dalsze kroki na drodze do braterskiego zbliżenia, które jest niemożliwe bez szczerego pojednania. Zachęca nas także do tego obchodzony w tym roku jubileusz 1025-lecia Chrztu Rusi oraz pierwszy rok przygotowań do obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. A przecież ochrzczony człowiek i naród przyjmuje nie tylko odpuszczenie grzechów i otrzymuje nadzieję zbawienia, ale także gotowość życia Ewangelią Jezusa Chrystusa z jej nakazem przebaczania win.

Jesteśmy świadomi, że tylko prawda może nas wyzwolić (por. J 8, 32); prawda, która niczego nie upiększa i nie pomija, która niczego nie przemilcza, ale prowadzi do przebaczenia i darowania win. Jako dzieci jednego Ojca w niebie kierujemy do Jego miłosierdzia prośbę o przebaczenie w duchu słów Modlitwy Pańskiej: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Pamiętamy przy tym o pięknych kartach współżycia naszych narodów, o radościach i sukcesach współpracy, ale i o krzywdach, jakie zostały wyrządzone zwłaszcza w trakcie II wojny światowej i w jej następstwie. Wiemy, że chrześcijańska ocena zbrodni wołyńskiej domaga się od nas jednoznacznego potępienia i przeproszenia za nią. Uważamy bowiem, że ani przemoc, ani czystki etniczne nigdy nie mogą być metodą rozwiązywania konfliktów między sąsiadującymi ludami czy narodami, ani usprawiedliwione racją polityczną, ekonomiczną czy religijną.

Pragniemy dzisiaj oddać hołd niewinnie pomordowanym, ale i przepraszać Boga za popełnione zbrodnie oraz raz jeszcze wezwać wszystkich, Ukraińców i Polaków, zamieszkujących zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce oraz gdziekolwiek na świecie, do odważnego otwarcia umysłów i serc na wzajemne przebaczenie i pojednanie.

Przypominamy słowa kard. Lubomira Huzara z 2001 r., że „niektórzy synowie i córki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wyrządzali zło – niestety świadomie i dobrowolnie – swoim bliźnim z własnego narodu i z innych narodów”. Jako zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego pragnę powtórzyć te słowa dzisiaj i przeprosić Braci Polaków za zbrodnie popełnione w 1943 r.

Dodał:  Admin dnia 07 lipiec 2013         Czytaj więcej · 81 Czytań · Drukuj
 
 
SŁOWO PASTERSKIE na 13. niedzielę zwykłą – 30 czerwca 2013 roku (1 Krl 19, 16b. 19-21; Ga 5, 1. 13-18; Łk 9, 51-62)
 Słowo Pasterskie Księdza Arcybiskupa Metropolity na 13 Niedzielę Zwykłą, 30 czerwca 2013r. Drodzy Bracia Kapłani – gorliwi duszpasterze Kościoła nad Odrą i Bałtykiem,
Siostry i Bracia życia konsekrowanego – w Bogu rozkochani ponad wszystko,
Wszyscy umiłowani Siostry i Bracia – dzieci Boże Świętego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego, uczestnicy tej niedzielnej Liturgii a także wszyscy mieszkańcy Zachodniego Pomorza i nasi goście, przybywający tu na letni wypoczynek.

Słowo Boga, które przed chwilą słyszeliśmy i które medytujemy, prowadzi nas na drogi wielkich proroków: Eliasza oraz rozpoznającego dopiero swoje powołanie Elizeusza, najpierw ucznia, a potem niejako duchowego następcę wielkiego Eliasza. Każdy prorok miał swój czas, w którym był posyłany przez Boga do ludu. Miał też swoje zadania, które sam Bóg mu powierzał. W ten sposób słowo Boga mogło być słyszane przez cały lud, aby każdy mógł podejmować osobistą decyzję: czy podąża za tym słowem, czy też sprzeciwia się słowu Bożemu. O tej samej wolności osobistego wyboru drogi Bożej oraz o skutkach takiego wyboru mówi Paweł Apostoł do Galatów: Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności za zachętę do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie. Zachęca też Paweł, byśmy pozwolili się prowadzić duchowi. Przenikający człowieka Duch Święty jest najlepszym przewodnikiem na drogach życia, prawdy, dobra, piękna i miłości. Z kolei Ewangelia według św. Łukasza roztacza dziś przed nami całą panoramę różnych sytuacji, w których konkretni ludzie stawali wobec wyboru, którego źródłem i celem był sam Jezus – Mesjasz. Kogoś Jezus ostrzegł, że idąc za Nim nie będzie miał nic stabilnego dla siebie, może nawet pozostać bez własnego dachu nad głową. Innych natomiast przynaglał, by nie zwlekali z podjęciem misji ewangelizacyjnej i głoszeniem królestwa Bożego, skoro czują się do tego wezwani. Gdy zaś mieszkańcy samarytańskiego miasteczka, dokonując własnego wyboru, nie przyjęli Jezusa z racji narodowości – bo był Żydem, nie pozwolił jednak swoim uczniom na żadną pomstę. Chcieli bowiem sprowadzić ogień z nieba, by zniszczył tych mieszkańców. Tak, jakby chciał Pan Jezus pokazać tamtym uczniom i nam wszystkim, iż definitywnie mija czas starego prawa, w którym obowiązywała zasada: oko za oko i ząb za ząb, a nadchodzi nowy czas, gdy z miłością i zaufaniem, nawet ryzykując, trzeba jednak pozwolić, by kąkol rósł razem z pszenicą aż do żniwa. I tylko do żniwa. Wtedy bowiem żaden kąkol nie będzie nigdy uznany za pszenicę. Tak jest z ludźmi dobrej woli oraz z ludźmi zła. W początkach ich dzieł nieraz trudno rozeznać prawdziwe intencje i zamiary. Zawsze przychodzi jednak czas, gdy ludzie dobrej woli są rozpoznawani jako ludzie Bożego ducha. Temu rozeznaniu towarzyszy często określone cierpienie – jak w czasie żniwa, gdy trzeba ściąć zboże, bo już dojrzało.
Dodał:  Admin dnia 30 czerwiec 2013         Czytaj więcej · 93 Czytań · Drukuj
 
 
Godzina Adoracji z Ojcem Świętym
Godzina Adoracji z Ojcem ŚwiętymNa całym świecie, w tej samej godzinie, chrześcijanie połączą się we wspólnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. Godzina Adoracji eucharystycznej w łączności z papieżem Franciszkiem na dzień 2 czerwca na godzinę 17:00.
Dodał:  Admin dnia 03 czerwiec 2013         Czytaj więcej · 100 Czytań · Drukuj
 
 
Słowo Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza na VI Święto Dziękczynienia
Słowo Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza na VI Święto DziękczynieniaDrogie Siostry i Drodzy Bracia w Chrystusie Panu!

1. Panie, nie jestem godzien abyś wszedł pod dach mój (...). Lecz powiedz słowo, a mój sługa będzie uzdrowiony...(Łk 7,6-7) Postawa setnika z Kafarnaum, który szukając pomocy dla swego chorego sługi wyraził wiarę w boską moc Jezusa Chrystusa, pozostaje wciąż swoistą normą wiary dla chrześcijan. W każdej Eucharystii powtarzamy słowa tego pokornego wyznania, ufając, że Bóg wypowiedział w Jezusie słowo mocy - i że to słowo dokona w nas tego, co oznacza: będzie źródłem miłosierdzia dla naszych schorzałych serc. I tak się dzieje. Bóg jest niezawodnym sojusznikiem człowieka - tak, jak matce nigdy nie znudzi się karmić własnego dziecka, tak też Bogu nigdy nie znudzi się okazywanie nam swojej życzliwości. Jakże mogłoby się nam samym znudzić dziękowanie za dobro, którym jesteśmy nieustannie obdarzani? Święto Dziękczynienia, które dziś obchodzimy po raz szósty, jest właśnie po to, byśmy odnowili w sobie postawę dziękczynienia.

Chwalcie Pana, bo dobry, bo Jego łaska na wieki... Autor psalmu 136 znajduje aż dwadzieścia sześć powodów, by wychwalać dobroć Boga - i ani razu się przy tym nie powtarza. Czy nie warto i nam stale uaktualniać listy motywów naszej wdzięczności? My, Polacy, uchodzimy za ludzi o dobrych, otwartych sercach, którzy jednak lubią narzekać - czasem narzekać na wszelki wypadek, na zapas, by nie zmarnował się ani jeden okruch ieszczęścia, trudu, cierpienia, jakich - rzeczywiście - nie szczędzi nam życie. To jednak nie jest metoda Jezusa, to nie jest logika Ewangelii!
Dodał:  Admin dnia 03 czerwiec 2013         Czytaj więcej · 109 Czytań · Drukuj
 
Strona 1 z 7 1 2 3 4 > >>
MSZE ŚWIĘTE


NIEDZIELA

7:00
8:30
10:00
11:30
13:00 - Filia
18:00
--------------------

DZIEŃ POWSZEDNI


7:00
18:00

MÓDL SIĘ ZA NAMI
P K F
KRONIKA PARAFIALNA
Kronika Parafialna 1945 - 1968
RADIO
URZĄD MIEJSKI
ZAKŁAD POGRZEBOWY
KSIĘGA GOŚCI

WEJŚCIE


PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP
W LIPIANACH
* * *
e-mail

Koordynator strony e-mail

279,324 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie