Nawigacja
STRONA GŁÓWNA

PARAFIA LIPIANY
Nota historyczna

WSPÓLNOTA NIEUSTAJĄCEGO
RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO

Czytania na dziś

KAMERA NA ŻYWO
MSZA ŚWIĘTA
JASNA GÓRA

INFORMACJE
OGŁOSZENIA
PIELGRZYMKA
INTENCJE
NOWE ORGANY
MŁODZI
ZAPOWIEDZI
FILIA
SKRZYNKA

KONTAKT
KANCELARIA

KAPŁANI PRACUJĄCY
W NASZEJ PARAFII
Ks.Kan. Dziekan
Ks. Wikariusz
KAPŁANI
LAT UBIEGŁYCH

ODESZLI DO PANA
Ks.Jan Szczepańczyk
Ks. Eugeniusz Kawa
Ks. Paweł Karhanek
Ks. Józef Król

ZMARLI PARAFIANIE
w 2014r.
w 2013r.
w 2012r.
w 2011r.
w 2010 r.

INFORMACJE DOTYCZĄCE
Foto-Video

SAKRAMENT BIERZMOWANIA
PYTANIA
IMIONA DLA BIERZMOWANYCH

KODEKS
Prawo kanoniczne

PRASA KATOLICKA
NIEDZIELA
NASZ DZIENNIK
GOŚĆ NIEDZIELNY
MATEUSZ
MŁODZI TEJ ZIEMI
TATO.NET

CZYTELNIA
PISMO ŚWIĘTE
KATECHIZM KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

MEDIA KATOLICKIE
TV TRWAM
SANKTUARIA.
JASNA GÓRA
NIEPOKALANÓW
KALWARIA ZEBRZYDOWSKA
LICHEŃ

MINISTRANCI
Kandydaci
Abc - ministranta
GALERIA
ODESZLI DO WIECZNOŚCI - W 2014r.
Ostatnie Artykuły
SAKRAMENT NAMASZCZEN...
SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
SAKRAMENT EUCHARYSTII
SAKRAMENT CHRZTU ŚWI...
SAKRAMENT BIERZMOWANIA
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA


Dz 10,34a.37-43 Świadectwo Piotra o zmartwychwstaniu
Kol 3,1-4 Dążcie tam, gdzie jest Chrystus
J 20,1-9 Apostołowie przy grobie Zmartwychwstałego


W pierwszym czytaniu usłyszymy fragment katechezy św. Piotra, którą wygłosił po raz pierwszy pośród pogan. Jest to swoistego rodzaju świadectwo, w którym Apostoł wskazał, że Chrystus jest wypełnieniem proroctw, a Jego dzieło zbawienia świata jest skierowane do wszystkich ludów i narodów. Pełna symboli jest również dzisiejsza perykopa ewangeliczna, która choćby nawet przez ukazanie kontrastu pomiędzy światłem poranka a panującymi jeszcze mrokami nocy ogłasza, że to Chrystus jest tym, który wybawia człowieka z mroków grzechu. Musimy my też dziś, na wzór Apostołów biegnących do pustego grobu, ujrzeć i uwierzyć. Niech uważne wsłuchiwanie się w słowo Boże pomoże nam zrodzić się do życia wiarą.

 
Na tropie „Pasji”
Odwiedziny w seminariumTuż po swoim występie w Niedzielę Palmową młodzi aktorzy z Lipian (A. Szmidt, A. Śnieć, W. Binkowska, O. Sobieraj, A. Tomczak, A. Drozdowska, I. Sulżyc, Ł. Drozdowski, M. Kaniewski, J. Głownia, W. Wereśniak, Ł. Ciszewski) wraz z opiekunami (A. Binkowską, I. Drozdowską, B. Kryśków, ks. R. Żołnierzów) udali się do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, by uczestniczyć w Misterium Męki Pańskiej przygotowanym przez kleryków. Bardzo serdecznie przywitali nas kandydaci na księży z parafii lipiańskiej - M. Wróblewski i P. Kuchnicki. Oprowadzili nas po wspaniałym gmachu swojej uczelni, pokazując najciekawsze miejsca i opowiadając o ich historii. Następnie w miejscowym kościele, jako widzowie, uczestniczyliśmy w „Pasji”. Występowali w niej także klerycy z Lipian. Bardzo nam się podobało to misterium, ponieważ przeżyliśmy wiele wrażeń. Na zakończenie wysłuchaliśmy ciepłych słów, wygłoszonych przez Abp. Andrzeja Dzięgę, na temat widowiska i zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Otrzymaliśmy od Ojca naszej diecezji błogosławieństwo na Wielki Tydzień i świąteczny czas .
Pragniemy bardzo serdecznie podziękować Panu Markowi Polaszczykowi za zaspnsorowanie wyjazdu.
Dodał:  Admin dnia 22 kwiecień 2014         Czytaj więcej · 14 Czytań · Drukuj
 
 
„Ty tylko mnie poprowadź, Tobie powierzam mą drogę, Ty tylko mnie poprowadź, Panie mój…”
„Ty tylko mnie poprowadź, Tobie powierzam mą drogę, Ty tylko mnie poprowadź, Panie mój…&Młodzi ludzie, a już mistrzowie! W Niedzielę Palmową, 13.04.2014 r. w Lipianach, w kościele parafialnym młodzież Zespołu Szkół i służba liturgiczna pod kierunkiem opiekunów (G. Tomczak, R. Drozdowskiej B. Kaniewskiej. B. Kryśków, ks. R. Żołnierzów) przedstawiła misterium osnute na motywach Męki Pańskiej. Swą wspaniałą grą młodzi artyści wywołali niezwykłe przeżycia wśród licznie przybyłych mieszkańców naszego miasteczka. Na niejednej twarzy pojawiły się łzy wzruszenia, a to najwspanialsza nagroda dla twórców spektaklu. Trudno przelać na kartę papieru niezapomnianą atmosferę, jaką stworzyli: W. Wereśniak (Jezus), I. Sulżyc (szatan), A. Szmidt (Maria); W. Binkowska, A. Pietrzak. O. Sobieraj ( panny przygotowujące wieczerzę), D. Rutkowski (gospodarz); Ł. Ciszewski (Piłat), J. Głownia (arcykapłan), M Sidor (oskarżyciel); N. Boguszewski, F Łukowski, J.Sobania, Ł. Drozdowski (apostołowie), M. Sawa, A. Drozdowska, A. Śnieć, A. Tomczak, W. Bednarz (postaci towarzyszące Jezusowi podczas drogi krzyżowej); B. Szondelmajer, M. Kaniewski (żołnierze); Ż. Woroniec (postać z XXIw.). Pieśni wielkopostne w mistrzowskim wykonaniu M. Malanowskiej (wokal) i ks. R. Żołnierzów (akompaniament na gitarze i wokal) w pełni ukazały tragizm ostatniej drogi Jezusa i rozpacz jego najbliższych.
Organizatorzy przedsięwzięcia bardzo dziękują pracownikom Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury (A. Chromemu), Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej (M. Dębecka, J. Kowalczyk), uczniowi ZS - D. Rakowi, nauczycielom ZS w Lipianach (J. Sulżyc, J. Krężel), D. Szopie (naszemu organiście), J. Kuchnickiemu (kościelnemu), A. Kowalskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej (Z. Ziajce) za pomoc w przygotowaniu misterium.
Dodał:  Admin dnia 22 kwiecień 2014         Czytaj więcej · 13 Czytań · Drukuj
 
 
Dorosłość i odpowiedzialność w świetle nauk Jana Pawła II
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNĘ Rekolekcje , które odbyły się w Lipianach w wersji dla szkół i dorosłych jako myśl przewodnią miały

nie tylko przygotowanie do przeżycia Wielkiego Tygodnia, a w nim szczególnie Triduum Paschalnego i Wielkanocy,

ale też do kanonizacji papieży Jana XXIII i Jana Pawłą II.

Oprócz tego w wymiarze dla dzieci głównymi myślami przewodnimi była obecność Pana Boga i Jego wszechmoc, a dla młodzieży tematem wiodącym było wchodzenia w dorosłość i odpowiedzialność w świetle nauk Jana Pawła II

Dodał:  Admin dnia 22 kwiecień 2014 · Drukuj
 
 
KONCERT KOLĘD - "MUZYCZNE EMOCJE"
KONCERT KOLĘD -  "MUZYCZNE  EMOCJE"W dzisiejsze święto Ofiarowania Pańskiego - 2 lutego kończymy tradycyjny okres śpiewania kolęd w naszych kościołach i rodzinach, dlatego też dzisiaj o godz. 19:00 w naszym kościele odbył się wyjątkowy koncert kolęd w wykonaniu zespołu: "Muzyczne emocje" w którym zagrali:
vocal - Izabela Kociuba
gitary akustyczne - Maciej Żołnierzów
gitara solowa - Ks. Robert Żołnierzów
gitary basowe - Ks. Michał Barański
instrumenty klawiszowe - Grzegorz Jurkiewicz
perkusja - Ks. Andrzej Moskwa
To szczególny i ostatni w tym roku liturgicznym wieczór modlitwy, medytacji, skupienia się i zatrzymania raz jeszcze nad tajemnicą Narodzenie Pana Jezusa.
Dodał:  Admin dnia 04 luty 2014         Czytaj więcej · 220 Czytań · Drukuj
 
 
BRATERSTWO PODSTAWĄ I DROGĄ DO POKOJU
ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU 1 STYCZNIA 2014 ROKU
1. W tym moim pierwszym Orędziu na Światowy Dzień Pokoju pragnę skierować do wszystkich, poszczególnych osób i narodów, życzenia życia pełnego radości i nadziei. W sercu każdego człowieka kryje się bowiem pragnienie życia pełnego, do którego należy nieodparte dążenie do braterstwa, pobudzające do jedności z innymi, w których znajdujemy nie wrogów czy konkurentów, ale braci, których trzeba serdecznie przyjąć.Rzeczywiście braterstwo jest istotnym wymiarem człowieka, który jest istotą społeczną. Żywa świadomość tego aktu prowadzi nas do postrzegania i traktowania każdej osoby jako prawdziwej siostry i prawdziwego brata. Bez tego staje się niemożliwym budowanie społeczeństwa sprawiedliwego, a także stabilnego i trwałego pokoju. Musimy pamiętać, że braterstwa zaczynamy się uczyć zazwyczaj w obrębie rodziny, zwłaszcza dzięki odpowiedzialnemu i uzupełniającemu się spełnianiu ról właściwych wszystkim jej członkom, szczególnie ojca i matki. Rodzina jest źródłem wszelkiego braterstwa, dlatego jest również podstawą i główną drogą pokoju, ponieważ na mocy swego powołania powinna „zarazić" świat swą miłością.

Dodał:  Admin dnia 03 styczeń 2014         Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 48 Czytań · Drukuj
 
 
Ach witaj Zbawco, z dawna żądany
Ach witaj Zbawco, z dawna żądany„Dziś narodził się nam Zbawiciel”. Przyszedł po to, aby przywrócić naszą więź z Bogiem. Ta Dobra Nowina przynosi radość ludziom wszystkich czasów. Dodaje otuchy i wlewa nadzieję także w nasze współczesne serca, w czasie, kiedy tak wielu ludzi pogrążonych jest w nocy beznadziejności, zwątpienia i lęku o przyszłość. Pełni wiary i radości świętujemy więc ten szczególny czas Bożego Nawiedzenia. Niech te święta dla wszystkich Drogich Parafian i Gości będą pełne Bożego błogosławieństwa i miłości, którą przynosi ze sobą Boży Syn pod nasze dachy, w nasze rodziny i serce każdego z nas. Niech ta Boża radość i miłość przedłuża się na kolejne dni naszego świętowania i na całą naszą, nieraz trudną codzienność.
Dodał:  Admin dnia 03 styczeń 2014         0 Komentarzy · 82 Czytań · Drukuj
 
 
„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi, dla Was kolędujemy!”
„Kolęda na niebie, kolęda na ziemi, dla Was kolędujemy!”Tradycyjnie, jak co roku, przed uroczystą pasterką w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny lipiańska młodzież wraz z opiekunami przygotowała jasełka. Wzruszającą inscenizację, przedstawiającą narodziny Jezusa, podziwiali zarówno licznie przybyli mieszkańcy naszego miasteczka, jak i ich goście. Świąteczny, kolędowy nastrój towarzyszył wszystkim wiernym, którzy z zapartym tchem śledzili losy Świętej Rodziny. W postać Marii wcieliła się Aleksandra Szmidt. Zagrała swoją rolę bardzo przejmująco. Józefa, męża św. Panienki, brawurowo odegrał Wojciech Wereśniak. Widzów zaskoczyła wspaniałą kreacją Wiktoria Bednarz, która przeobraziła się w Jagusię, nieszczęśliwą sierotkę. Jej brata – pasterza Jaśka – przekonująco zagrał Łukasz Ciszewski. Niezwykłą atmosferę stworzyły anioły, które nie tylko ożywiały fabułę słowem mówionym, ale także popisały się wdzięcznymi ruchami podczas układów tanecznych. Starsze niebiańskie istoty zagrały: Weronika Binkowska, Oliwia Sobieraj, Agata Pietrzak, Olimpia Szmigiel, Aneta Tomczak. Natomiast młodsze aniołki to: Alicja Drozdowska, Karina Miszkiewicz, Weronika Pietrzak, Maja Sawa, Roksana Woźniak. Góralski wątek ciekawie zinterpretowali pasterze. Role młodych owczarzy kunsztownie odegrali: Natan Boguszewski, Łukasz Drozdowski, Filip Łukowski. Nie byłoby jasełek bez Trzech Króli. Dostojnych władców wymownie i ze sporym zaangażowaniem odtworzyli: Mateusz Kaniewski, Maciej Sidor i Ignacy Sulżyc. Nad oprawą muzyczną przedstawienia czuwał ksiądz Robert Żołnierzów, który (jak zwykle) w mistrzowskim stylu zagrał na gitarze. Wraz z Martą Malanowską wspaniale zaśpiewali wzruszające kolędy. Przepiękną scenerię spektaklu przygotowali: Renata Krężel, Tomasz Krężel i Józef Kuchnicki. Efekty akustyczne i świetlne były udziałem: Damiana Szopy, Dawida Raka, Roberta Drozdowskiego i Roberta Łukowskiego. Nad całością czuwały Beata Kaniewska i Bożena Kryśków przy dużym zaangażowaniu Iwony Drozdowskiej i Genowefy Tomczak.
Organizatorzy pragną także podziękować za pomoc w organizacji jasełek rodzicom młodych artystów oraz pracownikom Miejskiej i Gminnej Biblioteki i Miejsko – Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Lipianach.
Dodał:  Admin dnia 03 styczeń 2014         Czytaj więcej · 99 Czytań · Drukuj
 
 
Przygotujmy się na przyjście Pana !
REKOLEKCJE  ADWENTOWE


W dzisiejszą, III Niedzielę Adwentu, w naszej wspólnocie parafialnej, rozpoczynamy czas refleksji nad własnym życiem, byśmy byli przygotowani, na przyjście Dzieciny Bożej, aby nasza droga była w pełni uporządkowana, aby Ten który ma się narodzić, mógł wejść do naszych serc, starajmy się mocno i szczerze uczestniczyć w tych rekolekcjach, przez które przeprowadzi nas Ks. Jan Prątnicki.Msza święta rozpoczynająca rekolekcje Adwentowe - kliknij w link

Homilia z poniedziałku - Ks. Jan Prątnicki - kliknij w link

Homilia z wtorku - Ks. Jan Prątnicki - kliknij w lik

Msza święta kończąca rekolekcje adwentowe - kliknij w link

Dodał:  Admin dnia 16 grudzień 2013 · Drukuj
 
 
XIII DZIEŃ PAPIESKI
XIII DZIEŃ PAPIESKI
Image and video hosting by TinyPic
Dodał:  Admin dnia 16 grudzień 2013 · Drukuj
 
 
CZUWANIE ADORACYJNE
CZUWANIE ADORACYJNE
Dodał:  Admin dnia 16 grudzień 2013 · Drukuj
 
 
DEKLARACJA
DEKLARACJA
DEKLARACJA

Arcybiskupa Większego Światosława Szewczuka,
Metropolity Kijowsko-Halickiego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego,

Arcybiskupa Józefa Michalika, Metropolity Przemyskiego obrz. łac.,
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski,

Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego obrz. łac.,
Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy,

Arcybiskupa Jana Martyniaka, Metropolity Przemysko-Warszawskiego,
Kościoła bizantyńsko-ukraińskiego.„Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej
wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to,
co jednoczy, niż to, co dzieli” (bł. Jan Paweł II)Spotykamy się w Warszawie, w przededniu obchodów 70-tej rocznicy zbrodni na Wołyniu, których symbolem stały się wydarzenia z 11 lipca 1943 r. Ofiarami zbrodni i czystek etnicznych stały się dziesiątki tysięcy niewinnych osób, w tym kobiet, dzieci i starców, przede wszystkim Polaków, ale także Ukraińców, oraz tych, którzy ratowali zagrożonych sąsiadów i krewnych. Ofiara ich życia wzywa nas w tych rocznicowych dniach do szczególnie głębokiej refleksji, do gorliwej modlitwy o odpuszczenie grzechów i przebaczenie, a także o łaskę stawania w prawdzie wobec Boga i ludzi. 70-lecie tych tragicznych wydarzeń stanowi również kolejną okazję, aby zwrócić się z apelem do Polaków i Ukraińców o dalsze kroki na drodze do braterskiego zbliżenia, które jest niemożliwe bez szczerego pojednania. Zachęca nas także do tego obchodzony w tym roku jubileusz 1025-lecia Chrztu Rusi oraz pierwszy rok przygotowań do obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. A przecież ochrzczony człowiek i naród przyjmuje nie tylko odpuszczenie grzechów i otrzymuje nadzieję zbawienia, ale także gotowość życia Ewangelią Jezusa Chrystusa z jej nakazem przebaczania win.

Jesteśmy świadomi, że tylko prawda może nas wyzwolić (por. J 8, 32); prawda, która niczego nie upiększa i nie pomija, która niczego nie przemilcza, ale prowadzi do przebaczenia i darowania win. Jako dzieci jednego Ojca w niebie kierujemy do Jego miłosierdzia prośbę o przebaczenie w duchu słów Modlitwy Pańskiej: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. Pamiętamy przy tym o pięknych kartach współżycia naszych narodów, o radościach i sukcesach współpracy, ale i o krzywdach, jakie zostały wyrządzone zwłaszcza w trakcie II wojny światowej i w jej następstwie. Wiemy, że chrześcijańska ocena zbrodni wołyńskiej domaga się od nas jednoznacznego potępienia i przeproszenia za nią. Uważamy bowiem, że ani przemoc, ani czystki etniczne nigdy nie mogą być metodą rozwiązywania konfliktów między sąsiadującymi ludami czy narodami, ani usprawiedliwione racją polityczną, ekonomiczną czy religijną.

Pragniemy dzisiaj oddać hołd niewinnie pomordowanym, ale i przepraszać Boga za popełnione zbrodnie oraz raz jeszcze wezwać wszystkich, Ukraińców i Polaków, zamieszkujących zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce oraz gdziekolwiek na świecie, do odważnego otwarcia umysłów i serc na wzajemne przebaczenie i pojednanie.

Przypominamy słowa kard. Lubomira Huzara z 2001 r., że „niektórzy synowie i córki Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego wyrządzali zło – niestety świadomie i dobrowolnie – swoim bliźnim z własnego narodu i z innych narodów”. Jako zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego pragnę powtórzyć te słowa dzisiaj i przeprosić Braci Polaków za zbrodnie popełnione w 1943 r.

Dodał:  Admin dnia 07 lipiec 2013         Czytaj więcej · 83 Czytań · Drukuj
 
Strona 1 z 8 1 2 3 4 > >>
MSZE ŚWIĘTE


NIEDZIELA

7:00
8:30
10:00
11:30
13:00 - Filia
18:00
--------------------

DZIEŃ POWSZEDNI


7:00
18:00

MÓDL SIĘ ZA NAMI
P K F
KRONIKA PARAFIALNA
Kronika Parafialna 1945 - 1968
RADIO
URZĄD MIEJSKI
ZAKŁAD POGRZEBOWY
KSIĘGA GOŚCI

WEJŚCIE


PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
PW. WNIEBOWZIĘCIA NMP
W LIPIANACH
* * *
e-mail

Koordynator strony e-mail

280,041 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie